ZAMS – spletno predavanje za starše otrok od vrtca do srednješolcev in pedagoške delavce “Motivacija otrok, odraščajočih in najstnikov v času izolacije”
Okoliščine, s katerimi se soočamo v času covid-19, so prinesle nove naloge in določene spremembe v naša življenja, na katere se moramo vsi na novo in prvič prilagoditi. Enim je pri tem lažje, drugim ne. Eni imajo dovolj veščin, ki so se pokazale za učinkovite, drugi ne.
Na predavanju bova spregovorila o spremembah, ki sva jim sledila pri starših od časa prve karantene naprej. Spremljala sva zgodbe, v katerih so eni starši obupavali, izgubljali živce, se pregovarjali z otroki in izgorevali od nemoči. V družinah je bilo tudi veliko nestrpnosti in kje tudi nasilja.
Rada bi vam posredovala nekaj konkretnih namigov in idej, kaj je v teh okoliščinah še posebej pomembno za zdrav otrokov razvoj, kakor tudi za zdrave medsebojne odnose v družini in širše. Odnosi, ki so nam v podporo, so dokazano najboljši podpornik našega imunskega sistema.
Na predavanju bova spregovorila o tem, kaj je stik staršev z otrokom, kako je pomemben za motivacijo in kako ga vzdržujemo ali vzpostavimo, če smo ga izgubili. Zlasti pri najstnikih je to temeljna podlaga za vzgojo. Nove okoliščine, povezane tudi z večjo uporabo elektronskih naprav, zahtevajo jasnejša pravila, spoštovanje meja in vklop funkcije avtoritete. Kaj vse to pomeni v konkretnih okoliščinah, kaj to pomeni v današnjem času, kako vse to doseči na način, ki sovpada z vrednotami in pogledi sodobnega časa, je mnogim staršem nerešljivo vprašanje. Lahko vas razveseliva, da imava odgovor in načine, ki so učinkoviti in preverjeno delujejo. V predavanju se bova dotaknila tudi odgovorov na vprašanja:
- Kaj so novejša spoznanja o motivaciji otrok in odraščajočih?
- Kako poznavanje otrokovih potreb pomaga pri ustvarjanju stika z njimi, zlasti pri najstnikih?
- Kaj vpliva na starševski vpliv v vzgoji od vrtca do srednješolcev?
- Kaj so izzivi za vzgajanje samostojnosti in odgovornosti (od vrtca do srednješolcev)?
Predavata: Leonida Mrgole in dr. Albert Mrgole
v sredo, 25. novembra 2020 ob 20.00 uri na Zoom protokolu, prijave :
O IZVAJALCIH PREDAVANJ
Leonida in dr. Albert MRGOLE sta starša štirih odraslih otrok in sodita med naše najbolj priljubljene predavatelje. Preko 15 let delujeta v zavodu Vezal kot psihoterapevta. Starši imajo zlasti radi njun preprost način, ko na konkretnih zgodbah in primerih pokažeta, kako ohraniti stik z otroki in starševsko moč v vsakdanjih domačih situacijah. Čar njunih predavanj so konkretne in uporabne zgodbe iz življenja, kjer brez olepševanja pokažeta stvari, kakor so v resnici. S svojim sproščenim načinom prinašata staršem uporabne namige in upanje za praktične rešitve in večjo povezanost v družinah.
Trenutno sta najbolj prepoznavna po uspešnici, vzgojnem priročniku za starše Izštekani najstniki in starši, ki štekajo. Staršem pa sta namenila tudi vodnik za delo na sebi NAJvodila za NAJ starše.
Njune delavnice za starše so vedno množično obiskane. V zadnjem času pa so priljubljeni njuni spletni tečaji in krajši namigi, ki so objavljeni na socialnih omrežjih.
O NAČINU IZVAJANJA PREDAVANJ
Predavanja zakoncev Mrgole so za starše vedno znova poseben navdih in se zelo razlikujejo od klasičnih predavanj. V njunem nastopu se odraža živost odnosa, ki ga živita. Njuna pripoved je neposredna, prepojena z osebnimi izkušnjami, prikazom lastnih dilem v konkretnih situacijah, ki izhajajo iz vsakdanjega družinskega življenja in so staršem blizu. Njune predstavitve so žive, konkretne in slikovite, z veliko humorja, ne uporabljata teorije, a kljub temu ohranjata visoko stopnjo strokovnosti. Vsak primer, ki ga predstavita, izhaja iz življenja, iz lastne izkušnje.
Starši ju sprejemajo kot človeka, s katerima se lahko poistovetijo in z zanimanjem prisluhnejo posameznim primerom, dilemam in njunim edinstvenim rešitvam. Mnogo staršev dobi idejo za konkretno spremembo, ki jo po predavanju vpeljejo v domačem življenju.
Njuna predavanja so demonstracija življenjskih izkušenj, konkretnih ravnanj in dilem, so prenos žive izkušnje, ki ima pri učenju ljudi največji vpliv.